Захист від вибухів пилу в Україні

Проблема


Дрібнодисперсний горючий пил у поєднанні з повітрям утворює вибухонебезпечну суміш. У процесі транспортування або навантаження/розвантаження вона накопичується на стінках бункера та у важкодоступних стиках суміжного обладнання. Візуально неможливо визначити, коли вона досягне небезпечної концентрації.

У накопичувальних бункерах також можуть бути джерела займання. За стандартом EN 1127-1 це, наприклад:

 • нагріті поверхні;
 • іскри механічного походження;
 • статична електрика;
 • гарячі частки пилу.

У замкнутому просторі ємності горюча пилоповітряна суміш і джерело займання ведуть у виникненні локального вибуху. Ударна хвиля витісняє пил, що горить далі, і виникає серія вторинних вибухів — небезпечних для людей і руйнівних для обладнання та об'єктів.

Оскільки не можна повністю виключити ймовірність аварії в аспіраційних фільтрах та накопичувальних бункерах, використовують системи вибухозахисту.

Завдання


Нам доручили проект «під ключ» на виробництві, що діє. Необхідно було спроектувати систему вибухозахисту, сумісну з встановленим обладнанням, підібрати відповідні технічні пристрої та змонтувати на місці.

Унікальність проекту була в обмеженнях умовами вже існуючого виробництва. У нас не було інвестиційного запасу на модернізацію обладнання замовника, тому були потрібні економічні рішення. У результаті ми змогли обійтися без подорожчання проекту.

Рішення

Наші фахівці провели аудит виробництва замовника, класифікували вибухонебезпечні зони відповідно до стандарту EN 1127-1. За його результатами ми виконали для замовника такі етапи робіт:

 • розрахували та підібрали необхідне обладнання;
 • поставили його від виробника;
 • провели монтаж та пусконалагодження, в тому числі інтегрували систему вибухозахисту в діючий технологічний процес;
 • ввели пристрої в експлуатацію та перевірили їхню роботу.

Всі роботи виконувались відповідно до стандартів ATEX.

Результат


Для вибухозахисту фільтрів ми встановили сталеві вибухорозрядні панелі VMP. Це пристрої пасивного вибухозахисту для звільнення вибуху в навколишнє середовище.

У технологічному обладнанні були зроблені спеціальні отвори (канали), які за нормальної течії технологічного процесу закриті вибухорозрядними панелями. У разі вибуху тиск у фільтрах підвищується. Коли вони досягають певних значень, панель відкривається і випускає продукти вибуху в неробочу зону, де немає людей.

Переваги вибухорозрядних панелей:

 • п'ять типів виконання для різних робочих умов з температурним діапазоном до 240 °C.
 • великий вибір розмірів та різні типи конструкції: прямокутні, круглі, опуклі та плоскі;
 • стійкість до механічних пошкоджень через матеріал.
 • простий монтаж — збирання за готовими кресленнями та посібником від виробника;
 • установка без змін конструкції діючого технологічного обладнання;
 • простість технічного обслуговування — потрібен лише візуальний контроль чистоти та збереження вибухової панелі;
 • легкість заміни після аварії;
 • великий інтервал сервісного обслуговування — щорічно.

Для захисту бункерів ми застосували вибухорозрядні двері EX DOOR. За принципом дії вони аналогічні вибуховим панелям, але розраховані на багаторазове застосування

Вибухорозрядні двері — це пристрій для зняття тиску вибуху з магнітними кріпленнями. Під впливом ударної хвилі EX DOOR відривається без пошкоджень конструкції. Після аварії двері достатньо підняти та поставити на місце. Це значно скорочує час простою обладнання через ремонтні роботи.

Вибухорозрядники VMP та EX DOOR були використані в цьому проекті як найекономічніші рішення. Умови виробництва у замовника дозволили застосувати такий спосіб вибухозахисту.

Хочемо зазначити, що вибухорозрядники не можна використовувати там, де працюють люди, або поблизу суміжного обладнання. У такому випадку додатково використовуються пламегасники FLEX. Кожен проект вибухозахисту потрібно виконувати індивідуально.

Консультація

Бажаєте захистити своє виробництво?

Запишіться на консультацію наших експертів і ми надамо вам всю необхідну інформацію про те, чим ми можемо допомогти.

або за телефоном: