Захист від вибухів пилу в Україні

Проблема


На харчових підприємствах присутні сипучі продукти, при виробництві та транспортуванні яких утворюється горючий пил: борошняний, зерновий, цукровий. У поєднанні з повітрям вона утворює вибухонебезпечну суміш.

Пил осідає у важкодоступних місцях технологічного обладнання. Вона може накопичуватися в аспіраційних фільтрах за недостатньої продуктивності системи вентиляції. Візуально пил важко виявити, але в системах вентиляції її хмари є завжди.

У поєднанні з джерелом займання: нагрітими поверхнями, іскрами через тертя, статичною електрикою та іншими, горюча пилоповітряна суміш призводить до виникнення вибуху. На виробництвах, де є сипучі продукти, не можна виключити ймовірність такої аварії. За вимогами стандарту EN 1127-1 на них мають бути передбачені системи вибухозахисту.

Завдання


Замовник доручив нам забезпечити систему вибухозахисту аспіраційних фільтрів на чинному підприємстві. Потрібно було інтегрувати технічні пристрої в існуюче обладнання.

Рішення


Ми виконували проект «під ключ»:

  • визначили параметри вибухонебезпечності пилоповітряної суміші;
  • розрахували клас необхідного захисного обладнання;
  • підібрали технічні пристрої та поставили їх від виробника;
  • змонтували систему вибухозахисту та гармонізували її роботу з існуючим технологічним процесом;
  • провели пуско-налагодження та введення пристроїв у роботу.

Всі роботи виконувались відповідно до стандартів ATEX.

Результат


В якості способу вибухозахисту аспіраційних фільтрів ми застосували звільнення вибуху за допомогою вибухорозрядних дверей EX DOOR. Такі пристрої були вибрані з низки причин:

  1. Це економічне рішення. Двері кріпляться на магнітних тримачах і легко відриваються під час вибуху. Після аварії їх достатньо підняти та поставити на місце, без заміни на нові.
  2. Особливості виробництва у замовника дозволили застосувати звільнення вибуху у навколишнє середовище. По-перше, у цій зоні не працювали люди, і не було суміжного обладнання, яке могло постраждати під час випуску назовні ударної хвилі. По-друге, при технологічному процесі замовник не мав стрибків тиску, тому можна було застосувати магнітні панелі.
Принцип роботи вибухорозрядних дверей EX DOOR простий. При нормальному перебігу виробничого процесу панелі закривають спеціальні отвори звільнення вибуху. Під час аварії тиск у обладнанні, що захищається, підвищується. При досягненні ним певних значень, двері відриваються і випускають ударну хвилю вибуху назовні. Тиск знижується до значень, безпечних для обладнання, та руйнування конструкції не відбувається.

Додатково ми встановили в аспіраційних трубах пристрої пасивного вибухозахисту - зворотні клапани B-FLAP. Вони використовуються для локалізації вибуху і не дозволяють проникати продуктам вибуху в суміжне обладнання.

При нормальному режимі технологічного процесу заслінка зворотного клапана B-FLAP відкрита за рахунок енергії потоку повітря, що проходить, або зафіксована механізмом RPD. Під час вибуху, під дією повітряної ударної хвилі, вона закривається і блокується в закритому положенні. Так механічний зворотний клапан перешкоджає поширенню вибуху трубопроводами.

Ми застосували такі економічні способи вибухозахисту, виходячи з умов експлуатації. У цьому проекті нам не довелося проектувати пристрої під стрибки тиску, небезпечне газове середовище чи режим присутності людей. Ми вважаємо, що кожен проект вибухозахисту має виконуватися індивідуально. Шаблонні рішення збільшують ризик аварії, так і витрати замовника.

Консультація

Бажаєте захистити своє виробництво?

Запишіться на консультацію наших експертів і ми надамо вам всю необхідну інформацію про те, чим ми можемо допомогти.

або за телефоном: